המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 25/06/2008

ילדים קטנים, צרכנים גדולים. מדי. / ד"ר שמוליק בכר
 
השמנת יתר היא מגיפה בריאותית הולכת ומחריפה. הגורם המרכזי להשמנת יתר הינו צריכת קלוריות מוגברת, הנגרמת בראש ובראשונה מצריכת מזון עתיר שומן ומשקאות עתירי סוכר וקלוריות. השמנת יתר והרגלי תזונה לקויים תורמים לתמותה מוקדמת ולמחלות קשות שונות. השמנת יתר גם פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים. בנוסף, מעמדם הסוציו-אקונומי של אנשים שמנים נמוך יותר. על כך מתווספים הסטיגמה החברתית והקשיים הנפשיים שלעיתים נלווים להשמנה, בעיקר בגילאים הצעירים יותר.


עישון, השמנת יתר והרגלי תזונה לקויים מהווים את גורמי התמותה הראשונים בעולם המערבי. ואולם, בעוד שהמלחמה בעישון ממוקמת במקום גבוה באג'נדה החברתית-הציבורית, המלחמה בהשמנה מפגרת מאחור. הגם שלא יעלה על דעתו של מבוגר מן הישוב לתת לילד לעשן, מרבית הורים אינם מהססים לתת לילדיהם מזון לא בריא ושתייה מתוקה. מגבלות משמעותיות מוטלות על פרסום סיגריות בכלל וביחס לקטינים בפרט, בעוד שאין מגבלות מקבילות בנוגע לפרסום מוצרי מזון לא בריאים. בנוסף, איסורים חוקיים קיימים ביחס למכירת טבק ומוצריו לקטינים, אך לא קיימים איסורים כלשהם ביחס לממכר ממתקים.
 
מחקרים מצביעים על כך, שהילדים הישראלים הם מהילדים היותר שמנים בעולם. על פי ההערכות הרווחות, כל ילד רביעי בישראל סובל מהשמנת יתר. אם לא די בכך, מחקר בינלאומי מלמד כי ילדי ישראל ממוקמים במקום הראשון בעולם בישיבה מול המחשב ובשתיית משקאות קלים. הנזק הנגרם לילדים כתוצאה מהרגלי תזונה לקויים וחוסר פעילות גופנית הוא עצום.
 
למאמר המלא:
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
* הכותב הינו מרצה לדיני חוזים ולדיני צרכנות, חבר המועצה הציבורית וראש המוסד ליישוב  סכסוכים בארגון אמון הציבור