המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2018

ארכיון כתבות 2018

תאריך: 13/02/2018

דיון בועדת הכלכלה: האם יש צורך בתיקון החוק בנוגע לעיגול מחירים?
ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה: הצגת מחירים שלא ניתן לשלם במזומן – כמו 9.99 ש"ח - תיאסר. כלכלן המועצה לצרכנות אמר בועדה כי המצב הנוכחי עדיף על ההצעה לתיקון החוק, שכן הוא מגן טוב יותר על הצרכנים. עדיף להגביר אכיפה והרתעה נגד הטעיות מהסוג הזה.

 


ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ חיליק בר, עליה חתומים חברי כנסת רבים נוספים, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולאסור על הצגת מחירי מוצרים שלא ניתן לשלם באמצעות מטבעות שבמחזור, כמו למשל מחירים כגון 49.99 שלרוב בתשלום במזומן מעוגלים ל-50 שקלים. היו"ר כבל ציין כי הצעת החוק עברה למרות התנגדות ועדת השרים לחקיקה.

 

כל נציגי משרדי הממשלה, בהם נציגי משרדי הכלכלה, התקשורת והמשפטים, התנגדו להצעה בטענה שהיא רק תפגע באכיפה. גם המועצה לצרכנות הצטרפה להתנגדות. בעקבות זאת הודיע היו"ר כבל כי הוא לא רוצה לאשר חקיקה מיותרת, ולכן ביקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לבדוק את העניין. "אם יתברר שיצא שכרנו בהפסדנו אעצור את החקיקה", אמר.

 

ח"כ בר הציג את ההצעה ואמר כי כאשר הסביר את האיוולת של אי האכיפה בעניין הצליח לשכנע גם את חברי הקואליציה לתמוך בהצעתו, למרות התנגדות ועדת השרים לחקיקה. לדבריו, רשתות שיווק וחנויות רבות עדיין משתמשות במחירים שלא ניתן לשלם במטבעות הקיימים, כמו 9.95 או 9.99 שקלים. "כשהסבירו לי בקואליציה שיש תקנות הראיתי להם עשרות תמונות מסופרים, מכולות ורשתות שיווק עם המחירים האלה. בעלי עסקים יודעים שאין אכיפה. בעל עסק שידע שזה נמצא בחוק לא ירצה להפוך לעבריין", אמר. לדבריו, הדבר לא נאכף ונפוץ דווקא בשכונות חרדיות ואזורי מצוקה, במקומות המוחלשים ביותר.
 

היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, אמרה כי כיום ההוראה מצויה במסגרת חוק איסור הטעיה, שהסנקציה עליה היא עיצום של 45 אלף שקל לתאגיד, בעוד שהצעת החוק של ח"כ בר תפחית את הסנקציה לעיצום של 22 אלף שקל לתאגיד. לדבריה, ההצעה של ח"כ בר תפגע גם בחקיקה הקיימת, גם באכיפה וגם בתיקים שמתנהלים כיום בבתי המשפט.


גם כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר כי המצב הנוכחי עדיף על ההצעה לתיקון החוק, שכן הוא מגן טוב יותר על הצרכנים. לדבריו, במקרה הזה עדיף להגביר אכיפה והרתעה נגד הטעיות מהסוג הזה.

 

נציגת משרד המשפטים, עו"ד הילה דוידוביץ, הוסיפה כי "המצב המשפטי היום הוא שהצגת מחיר כזה מהווה הטעיה, ואם בית עסק לא יודע, או לא רוצה לדעת, זה יקרה גם מחר וחקיקה לא תשנה את זה".


היו"ר כבל אמר כי מזמן לא ראה חזית כזאת נגד הצעת חוק, ועדיין הוא סבור שצריך לבחון את הדברים בחינה נוספת. ההצעה אושרה לקריאה ראשונה, בתמיכת היו"ר כבל וח"כ בר. היו"ר כבל שב והבהיר כי יבחן האם הצעת החוק באמת נחוצה ויפעל בהתאם לתוצאות הבדיקה.פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית