המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 18/10/2017

המועצה לצרכנות הגישה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד חברת אל-על
במסגרת הבקשה נטען כי אל על פגעה באופן מתמשך בצרכנים רבים כששגבתה דמי ביטול שלא כחוק על כרטיסי טיסה מאלפי צרכנים תוך גרימת נזק לקהל לקוחותיה והפרה את הוראות תקנות רישוי שירותי התעופה

מטוס

 

אל בית המשפט המחוזי בלוד הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית על ידי המועצה הישראלית לצרכנות כנגד חברת התעופה אל על. במסגרת הבקשה, אשר הוגשה באמצעות עורכי הדין אבנר כהן ועדו עינת ממשרד כהן וילצ'יק ושות', נטען כי אל על פגעה באופן מתמשך בצרכנים רבים כשהפרה את הוראות תקנות רישוי שירותי התעופה, תוך גרימת נזק לקהל לקוחותיה אשר חויבו לחינם בדמי ביטול או הסבה של כרטיסי טיסה שלא כחוק.


על פי הנטען בבקשה לאישור התביעה הייצוגית, בכל פעם שבה ביקש לקוח לבצע שינוי בתנאי כרטיס הטיסה וחויב בדמי ביטול או שינוי, הרי שחיוב זה על ידי אל על נעשה לכאורה שלא כדין ובניגוד להוראות התקנות.


בהתאם לתקנות שירותי התעופה, נאסר על חברות תעופה המפעילות קווים סדירים לציין תנאים מגבילים על גבי כרטיסי הטיסה אותן הן משווקות, אלא אם ניתן לכך אישור מראש ובכתב ע"י ראש מנהל התעופה האזרחית במשרד התחבורה. במסגרת הבקשה צוין כי בבדיקה שנעשתה מול משרד התחבורה על פי חוק חופש המידע התברר כי מעולם לא ניתן אישור שכזה לחברת אל על.


בהתאם, הוגשה הבקשה לאישור תביעה ייצוגית בשם כל לקוחות אל-על שרכשו כרטיסי טיסה עד לתאריך 29.07.2013, ואשר מסיבות שונות, לא ניצלו את כרטיס הטיסה שרכשו, או לחילופין ביקשו לעשות שינוי כל שהוא בכרטיסי הטיסה ובשל כך חויבו בקנס, דמי ביטול או דמי הסבה.

 

מדובר בקבוצה של עשרות אלפי נפגעים ובסכום אשר במסגרת הבקשה הוערך באומדן ראשוני של מעל 40 מיליון דולר. בקשה לאישור התביעה הייצוגית טוענת המועצה לצרכנות כי הפרת התקנות על ידי אל על יוצרת עילה נזיקית כלפי אל על, עקב הנזק הכבד שנגרם לציבור הצרכנים.


המבקשת, המועצה הישראלית לצרכנות, הינה חברה ממשלתית וארגון הצרכנים היציג הגדול בישראל, אשר הוקמה במטרה להגן על ציבור הצרכנים בישראל מאז שנת 1970 ומאז שנת 2008 גם לפי חוק המועצה הישראלית לצרכנות. ככזו, רשאית המועצה לנקוט בהליכים ייצוגיים גם ללא הצגת תובע בעל עילה אישית. עם זאת, המועצה צירפה לבקשתה שלל דוגמאות של לקוחות צרכנים אשר פנו למועצה לאחר שחויבו בדמי הסבה או ביטול זאת כהוכחה להתנהלותה של אל על.


ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה תעמוד על זכויות הצרכנים שנפגעו ע"י אל על, כפי שהיא עומדת על זכויותיהם של צרכנים רבים אשר פונים אליה מדי יום ביומו, ומייצגת אותם מול החברות השונות, גדולות כקטנות, וכן בכנסת, בבתי המשפט ומול הרגולטורים השונים. כארגון הצרכנים היציג במדינת ישראל, המועצה לא תהסס לבחון הגשת תביעות יצוגיות בכל מקום בו הדבר נדרש וראוי, וכן תמשיך לבחון לבקשת בתי המשפט הסדרי פשרה בתביעות יצוגיות שונות בכדי לוודא שהינם ראויים ושומרים על זכויות הצרכנים וכן מרתיעים מפני עוולות נוספות".