המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2010

ארכיון כתבות 2010

תאריך: 09/11/2010

המועצה לצרכנות בוועדה  לענייני ביקורת המדינה: יש להחזיר מוצרי החלב לפיקוח

לאור הפרסומים על ההתייקרות הצפויה במוצרי החלב הלא מפוקחים, קראה היום  המועצה לצרכנות למשרדי התמ"ת והחקלאות שלא להסיר את  הפיקוח ממוצרי חלב נוספים ואף לשקול להחזיר את הפיקוח  למוצרי חלב שהפיקוח  עליהם הוסר לפני 3 שנים.

מתוצאות מחקר שהזמינה המועצה לצרכנות מחברת אפלייד אקונומיקה בע"מ, עולה כי  מהלך של הסרת פיקוח מחירים ממוצרים בסיסיים, הוא שהביא להתייקרות החדה של המוצרים ללא הצדקה כלכלית.

המחקר העלה כי שוק החלב ריכוזי מאוד:  תנובה מהווה מונופול בתחום רכישת החלב הגולמי (חולשת על 90% משוק קליטת החלב) ושלוש מחלבות – תנובה טרה ושטראוס – קולטות  96% מהשוק בתחום העיבוד התעשייתי של החלב (הריכוזיות נמוכה יחסית בתחום הגבינות הצהובות והחלב הטרי באריזה קשיחה). בנוסף לא קיימת אלטרנטיבה אמיתית לחלק ממוצרי החלב לאור העובדה שמחירי המוצרים המיובאים גבוהים (בשל מיסים, עלויות שינוע גבוהות הכוללות תנאי קירור מיוחדים ועוד ..)  ממחירי המוצרים המיוצרים בארץ.

לאור האמור, עולה חשש לכך שהחברות הפועלות בתחום החלב מנצלות את כוח השוק שלהן , בשוק בו לא פועלים כללי התחרות החופשית, על מנת לייקר את כל מוצרי החלב ובפרט את המוצרים מהם הוסר הפיקוח החל משנת 2006. הסרת הפיקוח  מאפשרת לחברות לתמחר את המוצר ללא הגבלה.
ממצאי המחקר של המועצה לצרכנות, מצביעים על שיעור התייקרות גבוה ולא סביר לכאורה של מוצרי החלב אשר הוסר מהם הפיקוח בשנים 2006 ו' 2007 ועד לאמצע שנת 2009.
 
עוד עולה מהמחקר כי  ההנחה שבבסיס ההחלטה להסיר את הפיקוח על מחירי  מוצרי החלב, כי התחרות בשוק החלב תביא את רמת המחירים לרמה סבירה, הייתה שגויה.
במצב דברים זה וכדי למנוע פגיעה נוספת בצרכנים , ובפרט בצרכנים המוחלשים,  יש להמשיך במדיניות פיקוח המחירים עד שיתקיימו  התנאים שיאפשרו לכוחות השוק להעמיד את מחיר מוצרי החלב על רמה סבירה.     לאור העובדה כי מוצרים אשר הוסר מהם הפיקוח התייקרו באופן לא סביר, יש לשקול את החזרתם למעגל המוצרים בפיקוח, כדי להבטיח הספקה של מוצרים בסיסיים לצרכנים במחירים סבירים ובאופן סדיר.

המועצה לצרכנות קוראת לממשלה לבחון את התחרות בשוק החלב ומוצרי החלב, ולשקול מחדש
את מדיניותה לגבי הפיקוח על המחירים.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי יש תחומים בהם הסיסמה "תנו לכוחות השוק לעבוד" פשוט אינה עובדת, שכן ההנחה  לפיה מתקיימת תחרות חופשית באותו התחום, מתגלה כפיקציה גמורה.
במקרים כאלה, מדגיש מנכ"ל המועצה, הדרך היחידה להגן על הצרכנים מפני השתוללות מחירים היא על ידי הטלת פיקוח מחירים.
על-פי מימצאי המחקר שבידי המועצה לצרכנות ביחס להתנהגות המחירים בשוק החלב ומוצריו, דומה כי שוק החלב נעדר התחרות הוא דוגמה מובהקת לשוק בו נידרש המשך הפיקוח על המחירים.

עמדת המועצה לצרכנות בנושא פיקוח על מוצרי חלב: