המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2010

ארכיון כתבות 2010


המועצה לצרכנות: יש להסדיר דמי קישוריות שונים למפעילים החדשיםבדיון שהתקיים היום בועדת הכלכלה של הכנסת בעניין יישום החוק בנושא מפעילים וירטואלים בתחום הסלולר וכניסת מפעיל חמישי,  אמרו נציגי המועצה לצרכנות כי קביעת דמי קש"ג  דמי העברת שיחה מרשת סלולר לרשת אחרת) גבוהים בהרבה מהעלות הקש"ג בדור השלישי כעולה מדו"ח נרה. מצב זה מעמיד בסימן שאלה את כדאיות כניסת מפעילים חדשים לשוק הסלולר ולפתיחת התחרות בתחום- תחרות ממנה ייהנו הצרכניים.

פיקוח מחירים עבוד דמי קישוריות לטכנולוגיית דור 3


המועצה דורשת להסדיר רמה של דמי קש"ג נפרדת לMVNO  ולמפעיל החמישי בהתאם למציאות, שאם לא כן קיים חשש שלא יכנסו מפעילים חדשים לתחום ולא תהייה תחרות. לדוגמה, חישוב הקש"ג נעשה על פי עלות שירותי העברת שיחה הן ברשת דור 2 והן בדור השלישי, כאשר בפועל השימוש ברשת הדור השני שולי ובנוסף המפעילים החדשים לא יעשו שימוש ברשת דור 2.

לעמדת המועצה לצרכנות  החלטת משרד התקשורת לקבוע דמי קש"ג גבוהים ותלושים מהמציאות לגבי המפעילים החדשים, עלולה להחטיא את מטרת המדיניות של המשרד לקדם את התחרות בתחום הסלולר ולהביא להורדת מחירי שירותי הסלולאר לצרכנים.

לעמדת המועצה  על משרד התקשורת לנקוט מיידית בצעדים הנחוצים על מנת ליצור את התנאים שיבטיחו כניסתם של ה-MVNO לצורך פיתוח התחרות בשוק זה ובכלל זה הנהגת קש"ג דיפרנציאלי (דמי קישור נמוכים יותר למפעילים החדשים) על בסיס הנתונים והחישובים הקיימים בדו"ח NERA. דוגמא פשוטה לצעד מתבקש כזה זה קביעת קש"ג למכשירי דור שלישי ומעלה, שכן מפעילים חדשים יפעלו אך ורק במערכות דור שלישי ומעלה.

הגברת התחרות בשוק ע"י כניסתם של מפעילים הנוספים הינה   תנאי הכרחי לפתיחת התחרות בתחום, אולם ספק אם בתנאי הרגולציה הקיימים הציבור ייהנה מהורדת מחירים משמעותית.