המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2010

ארכיון כתבות 2010

תאריך: 04/08/2010

המועצה הישראלית לצרכנות לשר האוצר:
אל תייקרו את האגרה במשך 13 שנה !

 
המועצה מציעה לפרוס את חלקם של הצרכנים במימון הרפורמה ברשות השידור באופן שלא ייקר את האגרה
מנכ"ל המועצה לצרכנות פנה (2.8.10) לשר האוצר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, והחשב הכללי באוצר, לאור הכוונה לייקר את אגרת רשות השידור לצורך השתתפות במימון הרפורמה ברשות.

תוכנית האוצר מציעה לממן את הרפורמה  בין היתר  מייקור האגרה בשיעור של 10% בשנה במשך השנתיים הבאות, ולאחר מכן להפחית הדרגתית את האגרה.
לעמדת המועצה לצרכנות הצגת הנתונים באופן זה עלולה להטעות את הציבור, שכן כבר לפני שנתיים האגרה הנגבית מן הצרכנים הייתה אמורה לרדת בשיעור של 5%,  והפחתה זו נדחתה כבר פעמיים, כך שהאגרה בעצם כבר התייקרה לצרכנים בשיעור של 5% עוד בטרם ההתייקרות עליה מדובר כעת. לאור זאת עומד שיעור ההתייקרות המוצעת למעשה על  21%.
בפנייתו אומר מנכ"ל המועצה כי המועצה הישראלית לצרכנות רואה חשיבות רבה בקיומו של שידור ציבורי ושמירה על הרשות האחראית לו, ואולם הצרכנים שבעו מהבטחות להפחתה באגרה שאינן מקמות.
הניסיון המצטבר מוכיח כי התכניות להעלאה בשיעור האגרה ממומשות בדייקנות לעומת ההבטחות להפחתה אשר נדחות מעת לעת, ובסופו של דבר אף אינן מקוימות, אומר עו"ד פלג.
המועצה לצרכנות מבקשת להשאיר האגרה כמות שהיא למשך 13 השנים הקרובות, ובדרך זו לפרוס את המימון של הרפורמה ממרכיב האגרה באופן שלא ייאלץ לייקרה.
למכתבו של המנכ"ל צורף תחשיב המראה כיצד המתכונת המוצעת מצליחה לממן את אותו הסכום שרצה האוצר להשיג מן הציבור בדרך של ייקור האגרה והוזלתה לאחר מכן.
עו"ד אהוד פלג אומר כי קבלת הצעת המועצה תחזק את האמון הציבורי בשלטון החוק ובהבטחות שלטוניות, לאחר שיחזה במימוש ההבטחות שניתנו לו בדבר הוזלת האגרה, בשונה מן השתלשלות העניינים בשנים האחרונות.