המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2010

ארכיון כתבות 2010

תאריך: 16/02/2010

עמדת המועצה לצרכנות- בעיות וקשיים בפיקוח ואכיפה בספרי לימוד

כהורים מי מאתנו לא עבר את "סיוט" שנת הלימודים ההולכת וקרבה – אמנם, מדובר בחינוך חינם אולם חינוך חינם שעולה כסף רב - רשימות אין סופיות של ספרי לימוד שבתי הספר דורשים מאתנו לרכוש.  מתוך הכרה בצורך בהגבלת ההוצאות הכספיות של ההורים מחד והגבלת מחירי ספרי הלימוד מאידך הוצאו הוראות דין שמטרתן:    הגבלת מחיר ספרי הלימוד, והגבלת השינויים שמותר להוצאות הספרים ולבית הספר לבצע ברשימות ספרים דרושים משנה לשנה.

החוק מתיר לבית ספר מותר לכלול ברשימת הספרים   לתלמידים רק ספרים שאושרו ע"י משרד החינוך, אולם אף  הורה לא יכול לדעת האם הרשימה אותה קיבל מאושרת.
מתחקיר של המועצה לצרכנות שבוצע בעבר התברר, כי למרות ההוראות, רשימות הספרים שהועברו על ידי בתי הספר כללו גם ספרים שלא אושרו על ידי משרד החינוך. בסקר שערכה המועצה לאחרונה בקרב הורים התגלה כי יש חריגות בהיקפים גדולים מהוראות המשרד בנושא זה.

על מנת להקל על ההורים,  הציעה המועצה לצרכנות למשרד החינוך  להכניס  מנוע חיפוש  לאתר משרד החינוך, מנוע  שיאפשר הזנת שם של ספר לימוד המופיע ברשימה כדי לבדוק הכללתו ברשימת ספרי הלימוד המאושרים לצורך הקלה על ההורים במלאכת הבדיקה והאכיפה של הוראות אלה.

משרד החינוך קיבל את הצעת המועצה לצרכנות ויתקין בקרוב את מנוע החיפוש לטובת ההורים.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג קורא להורים להיות צרכנים נבונים גם בתחום החינוך ולא לשתף פעולה עם התעלמות של מנהלי בתי ספר מהוראת משרד החינוך בעניין ספרי הלימוד.