המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2010

ארכיון כתבות 2010

תאריך: 03/02/2010

ביקורת חסרת תקדים של מנכ"ל המועצה לצרכנות על המפקח על הבנקים: "המפקח על הבנקים משרת, למעשה, אינטרס של הבנקים מכס הרגולטור!

בעקבות החשיפה בתקשורת, לפיה פעלו אנשי בנק ישראל מול השרים במטרה שיתנגדו להצעת החוק לביטול עמלות העו"ש,  וזנחו בכך  בעצם את תפקיד הרגולטור האובייקטיבי המגן גם על הצרכנים, הוחלט כי הצעת חוק הבנקאות לביטול עמלות עו"ש בבנקים, תובא להצבעה בפני ועדת השרים לחקיקה במועד אחר.
לאור זאת,המועצה לצרכנות קוראת לשר יעקב נאמן, המשמש גם כיו"ר ועדת שרים לחקיקה, לאסור על חזקיהו להשתתף בדיון ועדת השרים לחקיקה בנושא החוק לביטול העמלות.

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: " זו פשוט שערורייה שבנק ישראל , במקום לפקח על הבנקים וגם להגן על הציבור הרחב, פועל, למעשה, כמו איגוד הבנקים בניסיונות שכנוע מול השרים. המפקח על הבנקים משרת בכך,למעשה,אינטרס של הבנקים מכס הרגולטור! אנשי בנק ישראל התקשרו לשרים והפעילו מאמצי שכנוע כדי שהשרים יתנגדו להצעת החוק.  אם יצליחו מאמציהם, הבנקים יוכלו להמשיך ולהרוויח על חשבון הציבור. המפקח על הבנקים הוכיח בזאת כי איננו מתאים לתפקיד של מגן הצרכנים.
 
הצעת החוק:
הצעת החוק ביוזמת המועצה לצרכנות הוגשה על ידי 13 חברי כנסת משלל סיעות הבית, קואליציה ואופוזיציה כאחד וחתומים עליהן חברי הכנסת דני דנון, פאינה קירשנבוים, כרמל שאמה, אורי אריאל, איתן כבל, אילן גילאון, נחמן שי, וקנין יצחק, דב חנין, אורי אורבך, מנחם אליעזר מוזס, חמד עמאר ויואל חסון.
עפ"י הצעת החוק לא תיגבה עמלה מלקוח עבור שירותים בסיסיים בחשבון עו"ש, לרבות עמלת מינימום בין אם הפעולה נעשית על ידי פקיד בנק, בין אם באמצעות מוקד טלפוני מאויש ובין אם בערוץ ישיר. הבנקים מרוויחים עלינו הרבה כסף  כבר מעצם העובדה שיש לנו חשבון בנק אצלם. רווחים אלה לא מונעים מהבנקים להרוויח על חשבוננו גם פעם שנייה וזאת על ידי גבייה לא מוצדקת של עמלות בגין פעולות עו"ש. הצעת החוק קובעת את ביטול עמלות העו"ש בכל הבנקים אחת ולתמיד.