המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 09/06/2016

הצלחה ישראלית בשיפור תקן עולמי ברכבים ממונעים לילדים
בעקבות שיתוף פעולה בין מכון התקנים והמועצה הישראלית לצרכנות שגייסה את ארגוני הצרכנות הבינלאומיים: יוזמה ישראלית הצליחה לשפר תקן בטיחות עולמי ברכבים ממונעים לילדים. התקן החדש ימנע אפשרות אובדן שליטה של הורים על רכב צעצוע חשמלי הנהוג בידי ילדים וימנע תאונות

 


 

ערנות של מהנדסי חברת צעצועים ישראלית, ושיתוף פעולה בין מכון התקנים הישראלי לבין המועצה הישראלית לצרכנות שרתמה את ארגוני הצרכנים בעולם, הובילה לשיפורים בתקן הבינלאומי לבטיחות צעצועים חשמליים IEC62115 .


התהליך החל בשנת 2011, כאשר המהנדס דן גביש, שעבד אז בחברת דיאמנט צעצועים, יצרנית צעצועים מאשדוד, זיהה סיכוני בטיחות הקיימים בצעצועי רכיבה ממונעים המצויידים בשלט-רחוק להורים. כנציג מכון התקנים הישראלי הוא הוביל מהלך של שינוי בתקינה הבינלאומית, אשר נתקל בקשיים מצד גורמים שונים בתעשייה העולמית.


מכון התקנים הפנה את גביש למועצה הישראלית לצרכנות, ומנכ"ל המועצה, עו"ד אהוד פלג, גייס את ארגוני הצרכנות הבינלאומיים Consumers International (ארגון הצרכנים הבינלאומי),ANEC (ארגון הצרכנים האירופאי לענייני תקינה), COPOLCO (הארגון העולמי של נציגי הצרכנים ליד מכוני התקנים בעולם) על מנת שיפעלו לתמיכה בתקן בכל מדינה ומדינה.


בהצבעה הבינלאומית על טיוטת התקן החדש שהסתיימה השבוע, 95% מהמדינות תמכו. בעוד חודשים אחדים, לאחר השלמת תיקוני העריכה, צפויה להתפרסם הגירסה הסופית של התקן החדש.


התקן החדש ימנע אפשרות של הרכב הנהוג בידי הילד לצאת משליטת ההורים המחזיקים בשלט רחוק ונועד לפתור שלושה סיכוני בטיחות:


1. כאשר הילד נוהג את מכונית הצעצוע אל מחוץ לטווח הקליטה של השלט-רחוק, ההורים עלולים לאבד לפתע את השליטה, והילד עלול לנהוג את המכונית הלאה לכביש. ההורים מצפים לשליטה על המכונית, אך דווקא ברגע האמת הם מאבדים אותה.


כדי למנוע סיכון זה, התקן החדש יחייב עצירה אוטומטית כאשר המכונית יוצאת מטווח הקליטה של השלט-רחוק.


2. שלט-רחוק של מכונית אחת עלול להפעיל בטעות גם מכונית אחרת הנמצאת באותה סביבה. כתוצאה מכך, מכונית עם ילד בתוכה עלולה לסטות לפתע לכביש בצורה מסוכנת.


התקן החדש יחייב ששלט-רחוק אחד לא יוכל להפעיל (בטעות) מכונית שאיננה שייכת לו.


3. הילד עלול לבטל בעצמו את שליטת ההורים באמצעות מתג הנמצא במכונית.


התקן החדש יאסור אפשרות זו. ביטול הבקרה יחייב שימוש בכלי שנמצא בידי ההורים בלבד.


המועצה לצרכנות ומכון התקנים מבטאים סיפוק וגאווה מההצלחה הישראלית.


מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי ההישג מוכיח את חשיבות הקשרים של המועצה לצרכנות עם ארגוני הצרכנים הבינלאומיים. היכולת לרתום את התנועה הצרכנית העולמית לפעולה מתואמת, היא מכפיל כח צרכני משמעותי, המסייע לקול הצרכני להשפיע על קבלת החלטות ותקנים המיטיבים עם הצרכנים בכל העולם, וגם בישראל.


מנהלת אגף התקינה הגברת הלן עטרות: "זהו הישג מרשים לתעשייה הישראלית המוכיח את חשיבות התקינה. פלטפורמה לקידום טכנולוגיות ורעיונות ישראליים בעולם תוך שמירה ללא פשרות על בטיחות הציבור".