המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2009

ארכיון כתבות 2009

תאריך: 27/04/2009

המועצה הישראלית לצרכנות: 
תיאום העמלות התאפשר בגלל היעדר תחרות בין הבנקים
550,00 צרכנים כבר קבעו: הפתרון היחיד - ביטול עמלות העו"ש של הבנקים
 
הצעת חוק לביטול עמלות העו"ש של המועצה לצרכנות הוכנה והונחה על שולחן הכנסת בשיתוף חה"כ דנון (ליכוד)
 
קביעת הממונה על ההגבלים עסקיים, גב' רונית קן, כי הבנקים תיאמו עמלות ביניהם מצביעה על כך שאין תחרות אמיתית בין הבנקים. תיאום העמלות מצביע על העובדה כי הבנקים עשו בעמלות ככל העולה על רוחם וכפי שנטען בעבר גבו עמלות רק "כיון שהדבר היה אפשרי".

תיאום מחירי העמלות אינו רק תסמין של היעדר תחרות, אלא הוא גם מסייע לשמר מצב של העדר תחרות שכן ככל שהתנאים, המוצעים ללקוחות, בין הבנקים דומים המוטיבציה של הצרכן לעבור מבנק לבנק פוחתת בהיעדר כל אלטרנטיבה שתטיב את מצבו לעומת הבנק האחר.

עמדת המועצה לצרכנות היא כי ביטול עמלות העו"ש ומיקוד התחרות ברכיב הריבית עשויה לתרום להתפתחות התחרות בתחום הבנקאות. הוצאתן של עמלות העו"ש מתמונת הנתונים המורכבת המוצגת בפני הצרכן תוכל להקנות לצרכנים את האפשרות המעשית להשוות בין הבנקים ולבחור בבנק המציע את השירות הכדאי ביותר. יכולת בחירה זו של הצרכנים היא תנאי להתפתחות התחרות בתחום הבנקאות, תחרות שתיטיב עם הצרכנים ועשויה להביא גם להוזלת מחירי השירותים הבנקאיים השונים ובעיקר הריבית על האשראי והחיסכון.

מסיבה זו הובילה כזכור המועצה לצרכנות מהלך חדשני של חקיקה ציבורית לביטול עמלות העו"ש, מהלך זה , שהתבצע באמצעות אתר האינטרנט של המועצה, נתמך עד כה על ידי למעלה מחצי מיליון צרכנים.
הצעת חוק לביטול עמלות העו"ש הבסיסיות גובשה במועצה לצרכנות בשיתוף פעולה חה"כ דני דנון (ליכוד)  והונחה  על ידו על שולחן הכנסת.