המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה > משבר נגיף הקורונה
תאריך: 17/02/2020

בעקבות פניית המועצה לצרכנות, משרד הבריאות יקיים הערכת מצב בנוגע ליעדים נוספים במזרח הרחוק
מנכ"ל המועצה לצרכות שלח מכתב אל שר הבריאות ושר החוץ בבקשה להוצאת אזהרת מסע (איסור נסיעה) לאור התפשטות נגיף הקורונה. בעקבות המכתב הודיע משרד הבריאות כי תישקל נחיצות הנסיעות ליעדים: תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן

 


לאור התפשטות נגיף הקורונה שלח מנכ"ל המועצה לצרכנות, מר עופר מרום, מכתב אל שר החוץ ח"כ ישראל כץ, שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן ואל  היועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי מר מאיר בן שבת. במכתבו תחת הכותרת: "בקשה להוצאת אזהרת מסע (איסור נסיעה) לאור התפשטות נגיף הקורונה" פונה מנכ"ל המועצה לצרכנות במילים אלו: .

 

"על רקע התעצמותו והתפשטותו של וירוס הקורונה הקטלני, מתקבלות במועצה הישראלית לצרכנות פניות רבות של צרכנים מודאגים אשר רכשו כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים, חבילות נופש וכד' לסין או למזרח הרחוק, המעוניינים לבטל את טיסתם בשל החשש להידבק בנגיף הקורונה".

 

"כאשר אותם צרכנים, הדואגים לבריאותם, פונים לחברות ולסוכני הנסיעות השונים בבקשה לביטול או דחייה של נסיעתם בשל המצב הנוכחי, במרבית המקרים הם נענים שלמרות המצב הנוכחי – לא ניתן לשנות את מועד הטיולים שהזמינו, וכל שינוי יחייב אותם בנזק והפסד כספי. כך, הצרכנים מוצאים עצמם מול דילמה: לבטל את העסקה באופן מלא כדי לא לסכן את בריאותם תוך הפסד כספי ניכר מחד, או נסיעה לחו"ל תוך חשש אמיתי לבריאותם מאידך".

 

"אנו במועצה הישראלית לצרכנות סוברים כי המצב הנוכחי הוא בבחינת כוח עליון (סיכול) המקנה לצרכנים שרכשו כרטיסי טיסה או חבילות נופש לחו"ל את הזכות לשנות או לבטל את העסקה באופן מלא כדי לא לסכן את בריאותם. אולם, כל עוד לא הוכרזה "אזהרת מסע", וכל עוד יש טיסות מהיעדים הללו לישראל (וחזרה), מארגני הנסיעות, סוכני הנסיעות, חברות התיירות והתעופה וכו' מסרבים ללכת לקראת הצרכנים ולאפשר להם לעשות שינוי – ללא נזק כספי".

 

"לכן, אני פונה אליכם בבקשה להוציא אזהרת מסע לכלל היעדים הרלוונטיים. ללא אזהרה כזו, חברות התיירות מקשות על הצרכנים המבקשים לבטל את נסיעתם, כך שהם נמצאים כעת במצב בלתי-אפשרי בו הם צריכים לבחור בין בריאותם ובין הפסד כספי".

 

בעקבות מכתבו של מנכ"ל המועצה לצרכנות, התקבלה התשובה ממשרד הבריאות בזו הלשון: "אזהרת המסע של משרד הבריאות מבוססת על נתוני ומגמות התחלואה. הבוקר בוצעה הערכת מצב והומלץ על ידי המשרד לשקול את נחיצות הנסיעות ליעדים הבאים: תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן (זאת בנוסף לאזהרת המסע שניתנה לגבי סין). עם זאת, נושא זה עובר הערכת מצב חוזרת מידי יום וככל שיוחלט אחרת יצא על כך עדכון לציבור".


לצפיה במכתב שנשלח אל שר החוץ ושר הבריאות

 

לצפיה במכתב התשובה שנתקבל ממשרד הבריאות