המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 15/11/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: פערים גדולים במחירי הסלטים הארוזים
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה השוואתית בין הרשתות לגבי מחירי הסלטים הארוזים ועל הדרך: קבלו חוות דעת דיאטנית עד כמה הם באמת בריאים. וגם: איזו רשתות יצאו הזולות ביותר בסל הצללים ואילו היקרות ביותר?

 


 

 

ישראלים רבים בוחרים לקנות בסופר סלטים מוכנים והחברות מציעות מגוון רחב של אפשרויות מטעמים. השבוע החלטנו לבדוק את המחירים, ולא התפלאנו לגלות פערים ניכרים.

 

חומוס נטו של מעדני מיקי לדוגמה נמכר ברשת ויקטורי ב -8.10 שקלים בעוד שברשת חצי חינם הוא נמכר רק ב - 3.40 שקלים. פער של כ -140 אחוזים.

 

ואם מתחשק לכם להוסיף כרוב אדום לכריך עם החומוס, שימו לב לפער הזה. כרוב אדום במיונז של אחלה נמכר ברשת טיב טעם ב - 13 שקלים ובסופר דבאח ב -6.30 שקלים. שוב אותו מוצר בדיוק פער של 105 אחוזים. ובמילים אחרות בסופר דבאח תקנו שני סלטים של כרוב אדום במחיר של סלט אחד ברשת טיב טעם.

 

השבוע נעזרנו ברקפת אריאלי, דיאטנית קלינית וספורט, על מנת לבחון את נושא הסלטים המצוננים. כפי שנוח יותר לקנות ירקות חתוכים מראש כך קל יותר לקנות סלט כרוב במיונז, סלט טחינה או קולסלאו מוכנים. העניין הוא שיש הבדל ניכר בין הסלטים הללו לירקות החתוכים וזה כל התוספות שמוכנסות למוצר בתהליך הייצור. האם בסופו של דבר מדובר במוצר בריא, "סלט" לכל עניין ודבר?

 

"אחד העקרונות שמקובלים על כלל החוקרים והעוסקים בתחום התזונה והשפעתה על הבריאות הנה שצריכת מזון טרי עדיפה ע"פ צריכת מזון מעובד. הדבר בוודאי תקף לעולם הסלטים. מוטב להכין סלט חומוס, מטבוחה, טחינה וכרוב וכו' ביתיים. יחד עם זאת, ברור לכולנו שלמערכת ההחלטות נכנס השיקול הפרקטי ולקהל רב, קל יותר לרכוש מזון מוכן. על הצרכן להכניס למערכת השיקולים בעת הרכישה, שיקולי בריאות ולא רק שיקולי מחיר וטעם ועליו להעדיף את המוצר המזין יותר מבין החלופות הקיימות. מוצר שלא יכיל צבעי מאכל וחומרים משמרים, מוצר שיהיה דל בנתרן, בשומן רווי ובכולסטרול", אומרת רקפת אריאלי.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, הגיב לממצאים: "קל יותר לרכוש מזון מוכן. אבל על הנוחות הזאת אנחנו משלמים יותר ולפעמים הרבה יותר. אבל גם בין הסלטים המוכנים יש פערי מחיר אדירים".

 

לבדיקת ההשוואה המלאה בין מרכיבי הסלטים לחצו כאן >>

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע גם עשינו לרשתות השיווק בוחן פתע. בדקנו בהפתעה סל של 48 מוצרים שקיימים בכל הרשתות, מבלי שהם ידעו איזה מוצרים נבחרו ולא יוכלו להערך לבדיקה. רשת סופר דבאח בעין המפרץ מטפסת בחזרה למקום הראשון עם סל מוצרים בשווי 583 שקלים ועוקפת את רמי לוי. אבל שימו לב, לא פחות משבעה סניפים של רמי לוי, עדיין נמצאים ברשימת הסניפים הזולים. 

 

בסניף טיב טעם בנתניה תשלמו על אותו סל מוצרים בדיוק 801 שקלים. 37 אחוזים יותר מהסל הזול שהם 218 שקלים פחות בכיס. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 24%.

 

רמי לוי מוכיח, כתמיד, שהחלפת מוצרים לא מפחידה אותו וכי בממוצע רשתי הוא אכן תמיד יוצא הזול ביותר. יינות ביתן אף היא עומדת במבחן בצורה יפה ושומרת על המיתוג החדש שלה כרשת הבי-דיסקאונט. אושר עד במקום השלישי בפער זניח לחלוטין מיינות ביתן. פורמט YOU המאתגר של רשת מגה מוצא עצמו במקום החמישי.

 

עו"ד אהוד פלג: בדיקת הסל השבועי שלנו מובילות רשתות רמי לוי ויינות ביתן. אבל הן גם מובילות בבדיקה המיוחדת של סל הצללים כלומר, הן מובילות במחירים גם שהן לא יודעות שבודקים אותן. הדבר הזה מעיד על אמינות והצרכנים יכולים לבנות על זה.