המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 14/06/2015

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: האם הרשתות מקפידות על סימון המוצרים בפיקוח?
בדיקה שערכנו במעל ל-100 סניפים של הרשתות השונות מעלה תמונה עגומה: ב-75% מתוכם השילוט אינו תקין. במינימרקטים המצב חמור הרבה יותר. וגם: הבדיקה השבועית - הסלים הזולים והיקרים ביותר בישראל


 

השבוע ערכנו בדיקה מקיפה של השלטים שמציבות הרשתות על המוצרים שמחירם נמצא בפיקוח המדינה. שלטים שאמורים לעזור לנו הצרכנים, להבין אילו מוצרים מוזלים יותר מהשאר. מהבדיקה עולה שכרבע מסניפי הרשתות שנבדקו פועלים בצורה בלתי תקינה. כשמסתכלים על המינימרקטים ולא הרשתות, התמונה עגומה במיוחד. שמונים וארבעה אחוזים נמצאו לא תקינים.

 

הסניפים שנבדקו היו: קו אופ 6 סניפים, מחסני השוק 3 סניפים, אושר עד 3 סניפים, שוק העיר  2 סניפים, רמי לוי 7 סניפים, יש חסד 3 סניפים, טיב טעם 5 סניפים, שופרסל שלי 13 סניפים, שופרסל דיל 17 סניפים, מגה בעיר 15, יש בשכונה 3 סניפים, יוחננוף 3 סניפים, יינות ביתן 12 סניפים, ויקטורי 2 סניפים, מחסני להב 2 סניפים, YOU 11 סניפים.

 

הממצאים: רק שישה עשר אחוזים פועלים בצורה תקינה בשילוט המוצרים בפיקוח. המצב הזה אף דומה לזה שמצאנו בשנה שעברה, ונראה שלא הבה תוקן מאז.

 

מבין הרשתות, רשת YOU הייתה המובילה בשילוט לאא תקין מבין הסניפים שנבדקו. השלטים בה היו מוסתרים לעתים. גם המצב במחסני להב וויקטורי היה מאכזב, וכך גם ביינות ביתן, יוחננוף ויש בשכונה.

 

לצפיה בנתונים המלאים לחצו כאן >>

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, הגיב לממצאים: "גורמים לצרכנים לייקר את הקנייה, בכך שבניגוד לחוק, לא מבליטים בשילוט מתאים את המוצרים שנמצאים בפיקוח מחירים שהם המוצרים הזולים יותר. זה זלזול בחוק, זה זלזול בצרכנים, ולציבור מומלץ להוריד את רשימת המוצרים שנמצאים בפיקוח ולקחת אותם לחנות כדי להוזיל את הקנייה".

 

 

 

לצפייה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 40 מוצרים שונים ב- 134 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על  32% , פער של  165₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 23%. עלייה משמעותית לעומת השבוע שעבר

 

טבלת עשרת הסניפים הזולים השבוע כוללת סניפי 5 סניפים של YOU, שני סניפים של רמי לוי ושניים של יינות ביתן וסניף אחד של שופרסל דיל. בטבלת עשרת הסניפים היקרים מצאנו 6 סניפים של טיב טעם ועוד סניפים מרשתות קואופ, יש בשכונה וביג זול.

 

נקודות לתשומת לב: אנו רואים התייצבות בפער בין הסניף הזול והיקר ביותר, מצד שני הפער בין ממוצע הרשתות התרחב משמעותית השבוע מ- 9.8% שבוע שעבר ל- 23.2% בלבד השבוע. גם הסניף הכי זול ברשת טיב טעם מבין אלו שבדקנו השבוע הוא יותר יקר (631 ₪) מכל שאר הסניפים של שאר הרשתות שבדקנו .

 

השבוע ניתן לראות כי הסניפים של רמי לוי בירושלים , אלו שהיו ספינת הדגל של הרשת חוזרים לקדמת הבמה וזולים יותר מבין הסניפים ברשת.

 

עשינו השוואה בין מספר ערים גדולות שנמצאות בבדיקה השבועית . גילינו שהפערים בממוצע עלות הסל אינם משמעותיים מאוד בין הערים הללו אך עדיין חיפה יקרה יותר. אפשר לשייך זאת לעובדה כי בחיפה עצמה אין סניפים של רמי לוי או אושר עד ותושב חיפה שרוצה לקנות בסניפים אלו צריך לנסוע לנשר או לקריות. מצד שני, בירושלים יש מספר סניפים זולים במיוחד של רמי לוי אבל הסניפים העירוניים בירושלים, שכל שבוע מתגלים כיקרים מהממוצע, מאזנים את ממוצע הסל בעיר.