המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 28/08/2013

המועצה לצרכנות לשר החקלאות: לשקול פיצוי הצרכנים בגין התייקרות הגבינה הלבנה
בעקבות ההמלצה להכניס את מחיר הגבינה הלבנה לפיקוח, פנתה המועצה לצרכנות לשר החקלאות בקריאה לשקול כיצד ניתן להחזיר לציבור הצרכנים חלק מאותם רווחים מופרזים בהיקף של מאות מיליוני שקלים, שנגבו מהם. סך הנזק לצרכנים כתוצאה מההחלטה להסיר את פיקוח המחירים מן הגבינה הלבנה - מעל 1 מיליארד ₪.

 

בעקבות בדיקת משרד החקלאות, אשר מצאה כי בשוק הגבינה הלבנה יש רווחיות גבוהה במיוחד של החברות וההמלצה להכניסה מחדש לפיקוח, בדקה המועצה הישראלית לצרכנות ומצאה כי שיעור ההתייקרות של הגבינה הלבנה מאז הוצאתה מפיקוח (בשנת 1999) עמד על 56%. סך הנזק לצרכנים כתוצאה מהסרת הגבינה הלבנה מפיקוח מחירים מעל 1 מיליארד ₪.


שיעור התייקרות זה גבוה יחסית למוצרי חלב אחרים כמו שמנת חמוצה, אשר התייקרה ב 35% ולבן אשר התייקר ב 28% בתקופה המקבילה. אפילו הקוטג' התייקר רק ב 37%, שיעור נמוך יחסית לגבינה הלבנה.המועצה הישראלית לצרכנות ברכה על המלצת משרד החקלאות להחזיר את הגבינה הלבנה לפיקוח, מהלך שהיה לדבריה צריך כבר להתבצע מזמן. מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, מכנה את ההמלצה "צעד בכיוון הנכון אך מעט מדי ומאוחר מאוד".מנכ"ל המועצה קורא לשר החקלאות לשקול כיצד ניתן להחזיר לציבור את הרווחים המופרזים שגבו החברות מהצרכנים, ללא הצדקה. לטענתו, המחירים בגין מוצרי חלב בסיסיים היו בלתי סבירים בתקופה שמחירם לא היה בפיקוח.כבר 3 שנים ויותר שהמועצה לצרכנות קוראת להחזיר לפיקוח מחירים של מוצרים בסיסיים שהפיקוח מהם הוסר ללא סיבה מספקת וללא בדיקת התנהגות המחירים לאחר ההסרה. כמו כן קוראת המועצה להרחבת הפיקוח על מחירי סל מוצרים בסיסי, כך שבכל קטגורית מזון בסיסית יהיה מוצר אחד בפיקוח, כך יווצר "אפקט עוגן" שעשוי לתרום להוזלתם של מוצרים מאותה הקטגוריה, בהינתן מוצר היכול להתחרות על העדפת הצרכן.כך לדוגמא דורשת המועצה להטיל פיקוח מחירים על מוצרים בסיסיים שיש תועלת בקידום צריכתם, כגון: יוגורט, לבן, מעדני חלב לילדים, ולחם מחיטה מלאה.ציוני דרך בתחום הפיקוח על המחירים:


- 1999- הוסר פיקוח המחירים על הגבינה הלבנה


- 2006 - 2007 - הוסר פיקוח המחירים על גבינת הקוטג', מעדני חלב וגבינה צהובה פרוסה.


- 2007- מבקר המדינה פרסם דו"ח המבקר את פעילות ועדת המחירים אשר הסירה את פיקוח המחירים של הקוטג'.- 2009- המועצה לצרכנות פרסמה מחקר כלכלי ממנו עלה כי מחיר המוצרים שהוסר מהם פיקוח מחירים עלו בשיעור חד של 25% לעומת מוצרים דומים שנשארו בפיקוח מחירים.- 2010 -המועצה לצרכנות בישיבת הועדה לענייני ביקורת המדינה שבכנסת קראה להחזיר את פיקוח המחירים למוצרים הבסיסיים שהיו בפיקוח על מנת למנוע המשך פגיעה בצרכנים כתוצאה מעלייה חדה ולא מוצדקת במחירי מוצרי המזון הבסיסיים.- 2012- מבקר המדינה מפרסם חוות דעת בנושא הפיקוח על המזון והפיקוח על מחירי מוצרי חלב המבקרת את התנהלות המדינה בנושא פיקוח מחירים ופרט הסרה של פיקוח שאינה מתבססת על נתונים כלכליים. המבקר ממליץ לצורך הגברת הביטחון התזונתי, גיבוש "סל מוצרים בסיסיים" שיתבסס על הרכב הסל האמור של משרד הבריאות.- 2013- לאחר שנמצא כי רווחיות החברות המייצרות את הגבינה הלבנה ואת השמנת המתוקה היא גבוהה מעל לסביר, הומלץ להחזיר מוצרים אלו לפיקוח מחירים.