המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 08/12/2016

אושרה בטרומית הצעת החוק - חובת הצבת מכשיר שקילה במכירה לפי משקל
ברוב של 46 תומכים ללא מתנגדים אושרה ההצעה לפיה ליד דוכני ירקות ופירות ושאר המוצרים הנמכרים לפי משקל - יוצב משקל כדי שהצרכן יוכל לדעת מראש מה משקל המוצרים שהוא קונה ולא רק בקופה

 

ירקות

 

כמה פעמים קרה לכם שקניתם בסופר אבטיח, אבל לא היה לכם בכלל מושג מה משקלו וכמה תשלמו עליו בקופה? כמה פעמים קרה לכם שרציתם לקנות 1 ק"ג מלפפונים בלבד, הכנסתם לשקית כמות שהיתה נראית לכם לפי העין 1 ק"ג, אולם כשהגעתם לקופה גיליתם שקניתם 1.200 ק"ג, יותר ממה שרציתם? אז מה כעת? האם תבקשו מהקופאית להוריד את הכמות וללכת להחזיר את מה שלא נחוץ ולעכב את כל התור מאחוריכם? כמובן שלא. ברוב רובם של המקרים תאלצו לרכוש את כל הכמות אותה הכנסתם לחנות. או בסיטואציה אחרת, רק שתגיעו הביתה תגלו בחשבונית שעל אף שהתכוונתם לקנות רק 200 גר' אגוזי פקאן טעיתם בהערכה וקניתם 500 גר', הבדל של עשרות שקלים במחיר האגוזים.

 

הצעת חוק שהגישו שלושה חברי כנסת ממפלגת יהדות התורה - יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב עומדת לעשות סוף לתופעה. מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית ברוב של 46 תומכים ללא מתנגדים את הצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון - הצבת מכשיר שקילה במכר טובין לפי משקל), התשע"ו-2016.

 

על פי הנכתב בהצעת החוק - מוצע לקבוע חובת הצבת מכשיר שקילה בסמוך לדוכני טובין הנמכרים לפי משקל ובכך לאפשר לצרכנים לבדוק את משקל הטובין במהלך הקנייה ולא רק בעת התשלום בקופה.

 

בדברי ההסבר נכתב: "בתי עסק שונים בוחרים, על פי מדיניות משתנה, להציב משקל (מכני או אלקטרוני) בסמוך לדוכני טובין הנמכרים לפי משקל, כגון דוכנים של פירות וירקות. חוק הגנת הצרכן, התשמ"א–1981, מסמיך את שר הכלכלה לקבוע סוגי טובין שלגביהם תהיה חובה להציג, נוסף על מחירם הכולל של הטובין, גם את המחיר ליחידת מידה, משקל או נפח. עם זאת, החוק, כנוסחו היום, אינו מחייב את העוסקים להציב בסמוך לטובין מכשיר שקילה. אשר על כן, בפועל בבתי עסק שונים אין לצרכן כל דרך לבדוק את משקל הטובין שבחר "בזמן אמת", והוא מגלה זאת רק בזמן התשלום בקופה".

 

"כדי להקל על הצרכן בבואו לכלכל את צעדיו כשהוא רוכש טובין לפי משקל, מוצע לחייב את בתי העסק להציב מכשיר שקילה בסמוך לטובין שמוצעים למכירה לפי משקל. מאחר שבמצבים מסוימים תהיה הצדקה לפטור עוסקים מהחובה האמורה, מוצע להסמיך את שר הכלכלה לעשות כן, בהתאם לאמות מידה שיקבע, בהתחשב, בין היתר, בשטח העסק, בסוג העיסוק ובסוג הטובין המוצעים למכירה."

 

ח"כ אשר: "יוצא מצב שאדם מגיע לקופה, ומתברר לו שזו שהכמות שהוא לקח היא גדולה והוא נדרש לשלם הרבה, אבל הוא כבר לא יחזור לדוכן ויחזיר את זה וכך הוא נאלץ לשלם. לפי החוק כל אדם יוכל לבדוק כמה שוקלת הכמות שהוא לקח וכך גם לדעת כמה היא עולה".

 

אנו כמובן נעדכן ברגע שהצעת החוק תעבור בקריאה שלישית ותיכנס לרשומות.

 

לצפיה בהצעת החוק המלאה לחצו כאן >>

 

למידע אודות התקנות לחובת גילוי משקל של מוצר לחצו כאן >> 
 
 
 
 
 
סיירת המועצה לצרכנות
 

מדד ההגינות
 

פורום המועצה לצרכנות
 

פרוייקט האכיפה האזרחית

הגינות בצרכנות